Logo
https://cz.jooble.org/ | http://motorpower.cz/

FAQ (časté dotazy/problémy)

Jak na síťový provoz? (provozování databáze na síti)
Jak mohu zobrazit termín STK/emisí ve statistikách?
Mohu nějak seřadit položky v jakémkoliv seznamu?

Program mi hlásí chybu XXYYZZ is not a valid date. Používám Windows 7.

Tipy a triky
>> Jak na síťový provoz? (provozování databáze na síti)

Pro úspěšný siťový provoz je potřeba mít na serveru (počítači s databází) nainstalovaný databázový stroj Firebird. Instalaci naleznete na stránce stažení programu.

Po instalaci Firebirdu umístěte někam na server soubor databáze (moto_assistant.fdb) a tuto cestu zadejte do nastavení aplikace.

Dejme tomu, že server se jmenuje PC1 a na něm je databáze v adresáři "c:\Moto assistant". Tvary zadávání jsou následující:

\\pc1\c:\Moto assistant\moto_assistant.fdb

nebo

pc1:c:\Moto assistant\moto_assistant.fdb

FAQ

Jméno a heslo je standardně "sysdba" a "masterkey", ale je dobré ho co nejdříve změnit (popř. přidat jiného uživatele) např. pomocí programu GSEC (součástí instalace Firebird). Program GSEC se ovládá pomocí příkazové řádky.
Změnu hesla uživatele provedete následovně:

gsec -user <UZIVATEL> -password <HESLO> -database <POCITAC>:"<CESTA K SECURITY DATABAZI>" -modify <UZIVATEL> -pw <NOVEHESLO>

takže např.:

gsec -user sysdba -password masterkey -database pc1:"c:\program files\firebird\firebird_2_1\security2.fdb" -modify sysdba -pw NoveHeslo.

(lze změnit z jakéhokoliv počítače připojeného k serveru, akorát je potřeba mít na tomto počítači program GSEC a knihovnu fbclient.dll (vše součástí instalace Firebird))

O příkazu GSEC naleznete mnoho dokumentace přímo na internetu. Při jakýchkoliv dotazech nebo problémech se nebojte kontaktovat autora :)

>> Jak mohu zobrazit termín STK/emisí ve statistikách?

Otevřete údržbu vozidla a přepněte se do zobrazení prohlídek. Pokud žádnou prohlídku ještě nemáte uloženou, vytvořte novou. Pokud již požadovaná prohlídka existuje otevřete ji pro úpravu.
V dialogu úpravy poté zaškrtněte volbu "Zobrazit ve statistikách".
FAQ FAQ

>> Mohu nějak seřadit položky v jakémkoliv seznamu?

Položky takřka v jakémkoliv seznamu můžete nechat seřadit kliknutím na záhlaví (název) sloupce. Seznam bude seřazen podle údajů v daném sloupci. Opětovným kliknutím na záhlaví sloupce se změní pořadí (vzestupné/sestupné) - šipka vždy ukazuje aktuálně nastavené pořadí.
FAQ FAQ

>> Program mi hlásí chybu "XXYYZZ is not a valid date". Používám Windows 7.

Problém je způsoben skutečností, že ve Windows 7 si program načte špatné lokální nastavení ze systému a tím pádem má problém s formátem data.
Problém je jednoduše a trvale řešitelný "znovunastavením" lokálních nastavení v systému (tak, aby je systém předal programu již správně).

Otevřete si ovládací panely (nabídka Start) a podle obrázku (kliknutím lze zvětšit) najděte nastavení oblasti a jazyka.
Toto nastavení změňte na jinou zemi, klikněte na tlačítko "Použít" a poté nastavení vraťte na původní, správnou zemi. Potvrďte tlačítkem OK.
Nastavení oblasti a jazyka

Tipy a triky

 • Kliknutím na záhlaví (název) sloupce takřka v jakékoliv tabulce seřadíte položky podle údajů v daném sloupci.
  Opětovným kliknutím na záhlaví stejného sloupce se změní pořadí (vzestupné/sestupné).
 • Záznamy čerpání pohonných hmot lze hromadně upravovat - stačí jen označit požadované záznamy (pomocí kláves Ctrl nebo Shift) a zvolit hromadnou úpravu.
 • Při přidávání záznamu čerpání může program Moto assistant sám vypočítat počet věrnostních bodů (SMART body fy Shell). To lze nastavit v nastaveních programu.
 • Při přidávání nového výdaje je možné využít údaje již existujícího výdaje. Stačí na požadovaném výdaji při přidávání stát.
 • Při přidávání nové jízdy bude použit jako počáteční stav tachometru konečný stav tachometru z označeného záznamu.
 • Na blížící se termín údržby můžete být upozorněni automaticky programem při jeho spuštění, nebo i bez nutnosti spouštění, pomocí Moto assistant agenta.
 • Kompletní schéma údržby vozidla lze uložit do šablony. Tu lze kdykoliv načíst.
 • Záznam opravy lze propojit s výdajem. Při změně jednoho z těchto údajů je pak automaticky změněn také ten druhý.
 • V seznamu záznamů čerpání lze odlišit položky podle průměrné spotřeby. Tuto funkci lze aktivovat v nastaveních.
 • Pro lepší přehlednost všech seznamů lze každý druhý řádek odlišit barevně, případně zobrazit mřížku. Vše lze nastavit v nastaveních.
 • Pro lepší čitelnost je možné nastavit velikost písma v seznamech. Vše lze nastavit v nastaveních.
V případě výskytu problémů na těchto stránkách kontaktujte autora. | © Jan Čapek 2008-2017